Що таке аукціони Prozorro

ProZorro.Sale – це електронна аукціон система, призначена для продажу державного майна. Незважаючи на назву, її не слід плутати з Prozorro – електронною системою закупівель. Метою системи є забезпечення можливості проведення прозорого, швидкого та ефективного продажу державного та комунального майна, а також боротьба з корупцією шляхом рівного доступу до даних, громадського контролю та збільшення числа потенційних покупців.

Що таке ProZorro.Sale

Ця система була розроблена авторитетною міжнародною антикорупційною організацією Transparency International Україна за допомогою волонтерів, громадських організацій, бізнес-спільноти та державних органів України, інших партнерів. На пілотному етапі проекту Transparency International Ukraine займалася розробкою системи: центральної бази даних ProZorro.Sale та деяких додаткових модулів. Інноваційні технології допомагають забезпечити прозорість та моніторинг системи. Пілотний проект стартував 31 жовтня 2016 року.

На даний час в Україні формується нормативна та інституційна база, мета якої забезпечити адекватне регулювання продажу нерухомості та інших товарі через традиційні та електронні ринки, заснований на правилах, аналогічних ЄС.

Як працюють аукціони ProZorro.Sale

Публічні аукціони зараз використовуються для продажу та оренди активів. Їх використовують державні компанії, національні та субнаціональні агентства, комерційні фірми. Предмети, виставлені на торги в Прозорро Sale:

  1. кредитні портфелі;
  2. державні підприємства;
  3. ліцензії на видобуток корисних копалин;
  4. земельні ділянки;
  5. транспортні засоби;
  6. будівлі;
  7. металобрухт та інші активи.

Також працює електронна система продажу майна, що належить банкам, збанкрутілим компаніям, окремих сегментам ринку держмайна (ліси, майно в користуванні, непрофільні активи), також через електронні майданчики Прозорро.Продажі можливе оформлення оренди та дрібна приватизація. Більше інформації за посиланням: https://sale.uub.com.ua/ru/filter/wood.

Система ProZorro.Sale (центральна база даних і модуль аукціонів) була розроблена, адмініструється та контролюється Transparency International Ukraine. Пізніше її довелося передати під контроль держави. У 2018 році вона була остаточно націоналізована та було створено державне підприємство ProZorro.Sale.

Все більше й більше операцій здійснюється через цю систему. Особливо це стосується тих, які супроводжуються ризиком корупції та зловживань. Так, згідно із Законом України «Про Приватизацію державної та комунальної власності», що вступила в силу в березні 2018 року, тепер мала приватизація також буде проходити через ProZorro.Sale.